PDF İNDİR | KİTAP ÜCRETSİZ
E-Kitaplar

İktidar – Din İlişkisi Türk Modernleşmesi Sürecinde Hadislerin Meşrulaştırma Gücü

Kitap Hobi e kitap indir

İktidar – Din İlişkisi Türk Modernleşmesi Sürecinde Hadislerin Meşrulaştırma Gücü Kısa Özet

        Türk modernleşmesi, devletin dayandığı dünya görüşünün değişimine tanıklık eden zorluklarla dolu sancılı bir süreçtir. İç ve dış etkilerin birleşiminden oluşan “koruma-değişme-yenilenme” modeli; askerî, siyasî, idarî ve kültürel alanlara kadar uzanan bütüncül iradeye eşlik etmektedir. Bir şeyi korumak istediğimizde, daha kötüye gidişini önlemek; değiştirmek istediğimizde ise daha iyi olanın ortaya çıkmasını sağlamak isteriz. Bütün bunlar son tahlilde, ideal toplum dü-zenini (ideal hayatı) tesis etmeye yönelik arayışlardır.

        Bu sancılı süreci bir gayr-i müslim Jön Türk şöyle dile getirerek gözler önüne sermiş ve somutlaştırmıştır: “Bu hafta haritaya baktım; ağlamamak kabil değil. Çoğu gitti azı kaldı; bu da gidecek an karîb.”

        Bu haykırış, büyük Osmanlı coğrafyasında kopuşun getirdiği hüzünlü bir ruh halini gösteriyor olmalı. Aynı zamanda mevcut durum düşünüldüğünde aslında bu manzara, özellikle de askerî alandaki ihtiyaçların karşılanması için teknik alanda bir modernizasyonun gerekliliğine vurgu yapıyor; böylelikle kendi varlığını korumanın yolu olan askerî güç ve teknoloji modernleşme çabasının başlangıcını oluşturuyordu.

KİTABI PDF OKUMAK VE İNDİRMEK  İÇİN: Kitap Hobi Kitap İndir 
Yandex İndir :  Disk Yandex 
Google Drive İndir :  Google Drive 
Rar olarak İndir :  Pdf.rar indir 

pdf indir,kitap indir,ücretsiz kitap indir,online oku,kitap oku,e kitap,e-kitap,epub indir,ekitap indir

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı