Edinmiş olduğunuz -Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu- adlı bu çalışma, yüksek lisans tez çalışmasının güncellenmiş ve geliştirilmiş halini oluşturmaktadır. Çalışmanın bir eser olarak ortaya çıkabilmesi için yüksek lisans tezinde yer alan mevzuat ve yargı kararları yeniden taranarak güncellenmiş, literatürdeki bu konu ile ilgili yeni yayınlarda yer alan görüşler işlenerek, tartışma zenginliğine yer verilmeye çaba sarf edilmiştir. Çalışmada öğretideki görüşlerin yanında el verdiği ölçüde konu ile ilgili yargı kararlarına da yer verilmeye çalışılarak, hem teori açısından hem de uygulamacılar açısından yararlı bir yayın hazırlanmaya çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan yargı kararlarının birçoğuna UYAP(Ulusal Yargı Ağı Projesi) sisteminden erişilmiştir. Bu yayınlanmamış kararlar için çalışmada herhangi bir kaynak gösterilmemiştir. Bu nedenle çalışmada alıntı kaynağı belirtilmeyen tüm kararlar UYAP sisteminden alınmıştır.
Bilindiği üzere nakit olmaksızın kartlı ödeme sistemi modern hayatta artık gündelik hayatın vazgeçilmez bir unsuru olmuş, banka ve kredi kartları ile gerçekleştirilen işlemler toplam ödeme işlemlerinin büyük bir kısmını oluşturmuştur. Tüketiciler tarafından bu denli çok tercih edilen ödeme kartları, finansal işlemler gerçekleştirmede birçok avantaj sağlamakla birlikte bünyelerinde barındırdıkları birçok güvenlik açığı sebebiyle de suç ve suçluluk açısından elverişli bir ortam sağlamaktadır.

Toplumsal hayatta ödeme kartları ile ilgili bu gelişmeler yaşanırken, Türk ceza hukukunda da bu gelişmeye paralel olarak ödeme kartı dolandırıcılıklarına ilişkin eylemleri yaptırım altına alan yasal düzenlemeler oluşturulmaya çalışılmıştır. 765 sayılı TCK’da banka veya kredi kartları ile gerçekleştirilen suç teşkil eden eylemlere karşılık özel bir hükmün bulunmaması, bu suçların birer bilişim suçu mu oldukları yoksa klasik malvarlığına karşı suçlardan mı oldukları tartışmasına yol açmıştır. Bu tartışma Yargıtay’ın vermiş olduğu bazı kararlar ile azalmışken, 5237 sayılı TCK’nun yürürlüğe girmesi ile birlikte TCK m. 245 özelinde tekrar gündeme gelmiştir. TCK m. 245’de düzenlenen banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu söz konusu tartışmaları sona erdirmek amacıyla oluşturulmuş bir düzenleme olmasına karşın, gerek kanun sistematiğindeki yeri gerekse düzenleniş tarzı ile birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir.

Bu tartışmalara çözüm önerileri getirebilmek bakımından bilişim suçu kavramının, kartlı ödeme sisteminin işleyişinin özümsenmesi gerekmektedir. Bu nedenle çalışmada TCK m. 245’de yer alan suçların tahlilinden önce birinci bölümde bilişim suçu kavramı ve kartlı ödeme sisteminin işleyişine ilişkin genel bilgiler verilmiştir. Ardından ikinci ve üçüncü bölümde TCK m. 245’de yer alan suçlar irdelenmiştir. Son olarak ülkemizde Yargıtay’ın vermiş olduğu tüm kararların yayınlanmaması sebebiyle, önem arz eden kararlara herkesin ulaşabilmesinin sağlanması için, çalışmanın sonunda ek olarak yargı kararlarına yer verilmiştir.

Kitabı ilk siz okumak istemez misiniz? Kitap sağlayıcısı e-pdf sitemizden kitap indir ve pdf formatında hemen oku. Keyifli okumalar şimdiden...

Premium Silinen Linkler için ( Linke gidip ücretsiz Bir Programı Telefonunuza İndirip İndirme Linkine Gidebilirsiniz.) :  Premium Silinen linkler için indir 
KİTABI PDF OKUMAK VE İNDİRMEK  İÇİN: Kitap Hobi Kitap İndir 
Yandex İndir :  Disk Yandex 
Google Drive İndir :  Google Drive 
Rar olarak İndir :  Pdf.rar indir 

pdf indir,kitap indir,ücretsiz kitap indir,online oku,kitap oku,e kitap,e-kitap,epub indir,ekitap indir